2009 CFTPA Indie Award Nominees Announced Celebrating Independent Canadian Producers
Ottawa – The Canadian Film and Television Production Association (CFTPA) is delighted to announce the nominees for the second annual CFTPA Indie Awards to be presented in Ottawa on February 18th, 2009.
The awards were created by the CFTPA to honour the outstanding achievements of Canadian independent producers. The National Jury members are made up of leading industry players including Tecca Crosbie, Michael Donovan, Slawko Klymkiw, Sharon McGowan and Suzette Normandeau. With these 44 nominations, selected from more than 160 entries, the Jury’s task in choosing the winners is formidable.
“Through these awards we recognize the hard work and excellence of Canadian producers,” says Guy Mayson, President and CEO of the CFTPA. “Our industry not only entertains and enlightens, it helps create jobs and contributes to the economic well-being of the country. We are proud to showcase their exceptional work. Congratulations to each nominee.”
The awards ceremony will be hosted by renowned comedienne and writer Cathy Jones—a multi-award winner herself for CODCO and This Hour Has 22 Minutes.
The CFTPA is a non-profit trade organization that works on behalf of almost 400 companies engaged in the production and distribution of English-language television programs, feature films, and interactive media products in all regions of Canada. More specifically, it promotes the general interests of its members provincially, federally, and internationally; negotiates and manages labour agreements with guilds and unions; administers copyright collectives; trains new industry entrants through 7 national internship programs; and undertakes a number of other specific initiatives that help increase awareness and enhance communication within the Canadian and international production communities.
Nominees 2009 CFTPA Indies Awards
Best Children’s and Youth Programme or Series
Heads Up! – Look Back Productions Ltd.
Producer: Nick Orchard
renegadepress.com – Vérité Films
Producers: Virginia Thompson, Robert deLint, Jordan Wheeler, Sara Snow
Think Big – Breakthrough Films & Television
Producers: Ira Levy, Peter Williamson, Emily Shank, Amy Marcella
World of Quest – Cookie Jar Entertainment
Producers: Michael Hirsh, Toper Taylor, John Vandervelde, Stephen Sustarsic, Pamela Slavin
Busytown Mysteries – Cookie Jar Entertainment
Producers: Christine Davis, Michael Hirsh, Pamela Slavin, Toper Taylor
Best Comedy Programme or Series
This Hour Has 22 Minutes – Halifax Film, a DHX Media Company
Producers: Michael Donovan, Mark Farrell, Jack Kellum, Jenipher Ritchie, Susan MacDonald
Little Mosque on the Prairie – WestWind Pictures Ltd.
Producers: Mary Darling, Clark Donnelly, Paul Mather, Michael Snook, Zarqa Nawaz
Corner Gas – Vérité Films
Producers: Virginia Thompson, Brent Butt, David Storey, Kevin White, Mark Farrell
Caution: May Contain Nuts
Mosaic Entertainment
Producers: Eric Rebalkin, Camille Beaudoin, Jake Chapman, Chester Sit
Best Convergent New Media
Anash Interactive – Reel Girls Media Inc.
Producer: Ava Karvonen
Taste Buds – marblemedia
Producers: Mark Bishop, Matthew Hornburg, Diane Williamson, Sasha Boersma
The Border Interactive – White Pine Pictures
Producers: Peter Raymont, Evan Tones, Julia Bennett
Best Documentary Programme
Fatherhood Dreams – Interfilm Productions Inc.
Producers: Boris Ivanov, Julia Ivanova
Passage – PTV Productions Inc.
Producers: Andrea Nemtin, John Walker, Bill Nemtin, Kent Martin
Kike Like Me – Cave 7 Productions Inc.
Producer: Jamie Kastner
Triage: Dr.James Orbinski 0 White Pine Pictures
Producer: Peter Raymont
Air India – Withrow Road Pictures/Eurasia Motion Pictures Inc./52 Media Inc.
Producers: David York, Sturla Gunnarsson
Best Documentary Series
The Rig: Oil Sands – Anaid Productions Inc.
Producers: Margaret Mardirossian, David Way, Helen Schmidt, David Benson, Pauline Lancaster
Out in the Cold – Reel Cold Inc.
Producers: Anne Pick, Arthur Mercredi
Landscape as Muse – 291 Film Company Inc.
Producer: Ian Toews
Working Over Time – Primitive Entertainment
Producers: Michael McMahon, Kristina McLaughlin, Kevin McMahon
Ancestors in the Attic – Primitive Entertainment
Producers: Michael McMahon, Kristina McLaughlin, Dugald Maudsley
Best Feature Film
Passchendaele – Rhombus Media Inc.
Producers: Niv Fichman, Frank Siracusa, Paul Gross
Blindness – Rhombus Media Inc.
Producers: Niv Fichman, Andrea Barata Ribeiro, Sonoko Sakai, Bel Berlinck, Sari Friedland
It’s Not Me, I Swear – micro_scope
Producers: Luc Déry, Kim McCraw
Stone of Destiny – Infinity Features
Producers: Robert Merilees, William Vince, Charles Martin Smith
Fugitive Pieces – Serendipity Point Films
Producer: Robert Lantos
Best Lifestyle or Reality Programme or Series
The Heat with Mark McEwen
General Purpose Pictures Inc.
Producers: Scott Clark McNeil, Josie Crimi
Til Debt Do Us Part – Frantic Films
Producers: Jamie Brown, Jennifer Horvath
Restaurant Makeover – Tricon Films and Television
Producers: Andrea Gorfolova, Shaam Makan
Green Force II
Tricon Films and Television
Producers: Andrea Gorfolova, Shaam Makan
Colin and Justin’s Home Heist – Cineflix
Producers: Simon Lloyd, Katherine Buck, Philip Whelan, Glen Salzman
Best Mini-Series
Everest – Screen Door Inc.
Producers: Heather Haldane, Mary Young Leckie, Randy Bradshaw, Jason Lee
The Englishman’s Boy – Minds Eye Entertainment
Producer: Kevin DeWalt
Would Be Kings – Norstar Filmed Entertainment
Producers: Ilana Frank, Ray Sager, Esta Spalding, Tassie Cameron, David Wellington
Les Lavigueur, la vrai histoire
Locomotion Films
Producers: Marc. S. Grenier, Denis Martel
Best Prime Time Drama Series
The Border- Season 1 – White Pine Pictures
Producers: Peter Raymont, Brian Dennis, David Barlow, Janet MacLean
Intelligence- Season 2 – Haddock Entertainment/Watcher Films (II) Inc.
Producers: Chris Haddock, Laura Lightbown, Arvi Liimatainen
ReGenesis IV – Shaftesbury Films
Producers: Christina Jennings, Scott Garvie, Tom Chehak, Laura Harbin
Flashpoint – Pink Sky Entertainment/Avamar Entertainment
Producers: Anne Marie La Traverse, Bill Mustos, Mark Ellis, Tassie Cameron, Stephanie Morgenstern
Best TV Movie
Sticks and Stones – Dream Street Pictures Inc./Cirrus Communications
Producers: André Béraud, Timothy M. Hogan, Rick LeGuerrier, Richard Speer, Josée Vallée
Elijah – Anagram Pictures Inc.
Producers: Blake Corbet, Mary Anne Waterhouse, Christopher Leeson, Lisa Meeches, Gigi Boyd
Booky and the Secret Santa – Shaftesbury Films
Producers: Christina Jennings, Scott Garvie, Peter Moss, Phyllis Platt
Mayerthorpe – Seven24 Films/Slanted Wheel Entertainment
Producers: Jordy Randall, Tom Cox, Jon Slan